z z Žaliuzės

Medinės žaliuzės

Mediena nėra pagrindinė žaliuzių gamybos medžiaga. Tačiau pastarąjį dešimtmetį šio tipo langų uždengimastampa vis populiaresnis. Gal dėl to, kad atsigręžėme į ekologiją, o gal tiesiog ieškome įdomesnio, prabangesnio interjero stiliaus. Nes medinės žaliuzės yra vienos brangiausių, jų kaina tiesiogiai priklauso nuo medienos rūšies. Tiesa, kai kurių medinių žaliuzių gamybai naudojama ir pigesnė mediena (kamštinis medis, kanadinė liepa), tačiau tokios žaliuzės yra trapesnės, ne tokios atsparios karščiui, greičiau išdega saulėje, išblunka ir atrodo prasčiau.

Medinių žaliuzių negalima ne tik plauti, bet ir valyti drėgna šluoste, joms tinka tik sausas valymas. Ką besakytume, bet medinės žaliuzės atrodo išties prabangiai, jos gražios dėl natūralios medienos raštų. Teisingai prižiūrimas ir eksploatuojamas gaminys yra tvirtas, puikiai išlaiko formą ir ilgaamžis.

Iš medienos gaminamos horizontalios žaliuzės, juostelės plotis dažniausiai nuo 2,5 iki 5 centimetrų. Platesnės naudojamos solidaus biuro ar namų bibliotekos patalpų interjere, nes suteikia savotiškos prabangos. Interjere medines žaliuzes galima derinti prie panašios medienos baldų. Siaurų juostelių žaliuzės tinka svetainėje, miegamajame, tačiau kiek keistai atrodytų virtuvėje. Jau vien dėl to, kad čia verdama, kepama, garuoja ir skraido riebalų mikro lašeliai, baldų paviršių padengia riebios lipnios dulkės, kurioms nuvalyti prireikia muilo. Medinėms žaliuzėms tai netinka.

Mėgstantiems natūralumą, harmoniją, išskirtinumą, gal net prabangą medinės žaliuzės suteiks tą jausmą. Nes tokios žaliuzės dera ir Provanso, ir lofto, ir skandinaviškame bei chai-tek stiliaus interjere. 

Horizontalios žaliuzės

Horizontalios žaliuzės laikomos klasikinėmis ir yra bene populiariausios. Jų konstrukcijos pagrindas – virvelėmis sutvirtintos horizontalios aliuminės, plastikinės ar iš kitos medžiagos pagamintos siauros juostelės. Keičiant jų pasvirimo pozicijas galima reguliuoti iš išorės sklindančios šviesos intensyvumą.

Horizontalios žaliuzės tvirtinamos lango nišoje, virš lango arba lubų. Jos vizualiai praplečia patalpos erdvę, todėl rekomenduojamos nedidelių patalpų langams. Tiek plastikinės, tiek aliuminės žaliuzės yra gana tvirtos, jas lengva prižiūrėti, be to, tokie langų uždengimai užima mažai vietos, juostelėmis galima ne tik reguliuoti šviesos intensyvumą, bet ir visai jas sukėlus į viršų pilnai atidengti langą. Žaliuzės montuojamos labai paprastai. Jas galima pritaikyti net pasviriems mansardų langams. Aliuminės ir plastikinės žaliuzės nesideformuoja nuo kaitros, jos nebijo drėgmės ir korozijos, vadinas, gali tarnauti ilgai.

Horizontalios aliuminės žaliuzėsdėl savo praktiškumo labiausiai tinka techninėse patalpose. 

Horizontalios plastikinės žaliuzėsgaminamos iš tamsinantį efektą suteikiančio ir  nejautraus ultravioletiniams spinduliams polimero. Šie gaminiai taip pat yra gana patvarūs, juos lengva prižiūrėti. Viena miela savybė –plastikinės žaliuzėsgali būti įvairių atspalvių, be to, jas galima dekoruoti raštais ir piešiniais.

Vertikalios žaliuzės

Vertikalios žaliuzės – plačios įvairaus impregnuoto  audinio juostos, primenančios užuolaidas. Jos tvirtinamos virš lango arba prie lubų. Viršuje juostos pritvirtintos prie karnizo, o apačioje sujungtos grandinėlėmis ir valdomos rankiniu būdu arba automatiškai. Dideliuose kambariuose kabinamos žaliuzės su plačiomis juostomis, nedideliuose estetiškiau atrodo siauros lamelės. Dažniausiai vertikalios žaliuzės siekia palangę, tačiau didesnėse erdvėse tinka ir ilgos iki grindų.

Vertikalių žaliuzių privalumai: jos paprastai valdomos, ant langų atrodo puikiai, yra tvirtos ir ilgalaikės, vizualiai paaukština lubas, o svarbiausia – jų yra begalė spalvinių variantų. Jei nusibosta viena spalva, ant to paties karnizo galiama užkabinti kitas juostas. Juostas galima kaitalioti pagal sezonus, taip suteikiant namams papildomų nuotaikų.

Minusų vertikalios žaliuzės praktiškai neturi, nebent tai, kad pakabintos virš lango ar prie lubų jos atima šiek tiek erdvės. Be tekstilinių, dar gaminamos irvertikalios plastikinės žaliuzės. Jos gana patvarios, nebijo drėgmės, netraukia dulkių, nesugeria kvapų. Tačiau sutikim: svetainėje ar miegamajame tokslangų uždengimasatrodys pigiai. Bet plastikinės žaliuzės idealiai tiks vonios kambariui, virtuvėje, įstiklintame balkone. Tokias žaliuzes galima dažnai plauti, jos nebijo muiluoto vandens, ko nepasakysi apie tekstilines, nuo kurių dulkes geriausia nušluostyti drėgna šluoste arba paprasčiausiai nusiurbti.

Plisuotos žaliuzės

Plisuotos žaliuzės – labai originalus langų uždengimo būdas. Žaliuzių audinys sudėtas „armonikėle“, iš tolo primena horizontalias žaliuzes. Konstrukcija tvirtinama prie lango rėmo arba stiklo, valdoma rankiniu būdu arba su distanciniu pulteliu. Plisuotos žaliuzės labai grakščios, kompaktiškos, nereikalauja ypatingos priežiūros, jas galima tiesiog išskalbti. Šios žaliuzės tinka tiek plastikiniams, tiek mediniams langams. Jos gali būti tvirtinamos įvairia: gali leistis žemyn arba kilti į viršų. Kaip kam patogiau. O svarbiausia – jos nepaprastai pagyvina interjerą. Todėl labaivertinamos originalių interjerų gerbėjų, idealiai tinka įvairiems langams – ne tik standartiniams stačiakampiams, bet ir ovaliems, trikampiamsarkiniams. Su papildomu tvirtinimu plisuotos žaliuzės puikiai dera antstoglangiųir pasvirų mansardų langų.

Plisuotos žaliuzės gaminamos iš įvairių audinių – nuo vienspalvių iki spalvotų, raštuotų, gėlėtų. Tai leidžia pasitelkiant fantaziją susikurti namuose nepakartojamą interjerą.

Plisuotos žaliuzės puikiai apsaugo patalpas nuo saulės ir įkaitimo. Toks langų uždengimas labai patogus, nes neatima ne tik patalpos, bet ir palangės erdvės.